TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Tigrul platanului din Bucureşti e mic copil! La Timişoara şi-a făcut apariţia pantera palmierului

Scris de Vasile
@
20 august 2018 13:16
Tigrul platanului din Bucureşti e mic copil! La Timişoara şi-a făcut apariţia pantera palmierului

Nori de gângănii pişcătoare năpădesc ţara dintr-un capăt în altul! La câţiva ani după ce tigrul platanului a cotropit Capitala, un alt oraş se confruntă cu o plagă similară: la Timişoara au fost semnalate primele cazuri de ciupituri ale panterei palmierului.

„E o adevărată Carte a Junglei la noi în ţară”, a declarat Decebal Popescu, entomolog. „Pantera palmierului, apărută recent în vestul ţării, e ceva mai puţin agresivă decât tigrul platanului, dar mult mai periculoasă decât echivalentul din Iaşi, beţivul tufişului.”

„Să vedeţi şi voi cum e”, a declarat un locuitor din Braşov, oraş afectat de zeci de ani de temutele insecte ursul gunoiului şi turistul seminţei de floarea soarelui.

„Nu putem stropi cu substanţe împotriva lor pentru că tigrii, panterele şi toţi ceilalţi cloncobauri sunt animale protejate”, a precizat un reprezentant al autorităţilor.

Citește mai mult despre:

Ne găsești și pe Facebook, Instagram, YouTube, TikTok sau WhatsApp.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi